Corus Entertainment Congratulates Production Partners
on Canadian Screen Award Nominations

HISTORY’s Vikings Garners Nine Nominations, Plus Two Additional Nominations
for Real Vikings: Age of Invasion Special

Global News Earns Nine Nominations, Including
Best National Newscast and Best Local Newscast

Global’s Big Brother Canada Honoured with Four Nominations Including
Best Reality Program or Series

Corus’ Leading Lifestyle and Kids Portfolios Receive
Top Honours in Major Categories

For additional photography and press kit materials please visit the Corus Media Centre

To share this release socially visit: http://bit.ly/2ju2x7p

TORONTO Corus Entertainment celebrates its outstanding Canadian content, as recognized by the Academy of Canadian Cinema & Television at a press conference earlier today. Corus-owned properties have earned Canadian Screen Award Nominations across Global, Global News and its portfolio of Specialty Channels.

Corus’ specialty services garnered 49 nominations including HISTORY’s Vikings, which leads Corus nominations in the television category with nine nominations for the series including Best Dramatic Series and Best Direction in a Dramatic Series, and two nominations for the special, Real Vikings: Age of Invasion. Corus dominated the lifestyle categories with four of the five nominations for Best Lifestyle Program or Series including: Masters of Flip, Leave it to Bryan, You Gotta Eat Here! and Great Canadian Cookbook and three of the five Best Host in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series with Anna Olson (Bake with Anna Olson), Noah Cappe (Great Canadian Cookbook) and Kortney and Dave Wilson (Masters of Flip) taking those nominations. Ambitious new multi-platform series Home to Win also nabbed a nomination for Best Cross-Platform Project. Corus’ popular Kids networks earned a total of 16 nominations led by Anne of Green Gables on YTV with three  nominations for Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series, Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series, and Best Original Music Score for a Program.

On conventional, Global’s fan favourite hit series Big Brother Canada received four nominations including Best Reality/Competition Program or Series. As the longtime broadcast partner of Canada’s Walk of Fame Corus is thrilled to see the program earn three nominations. Global’s entertainment powerhouse, Entertainment Tonight Canada received two nominations, recognized in the Best Direction in a Reality/Competition Program or Series category for their Survivor special and Best Direction in a Lifestyle Program or Series category for their Vikings special. Global News earned national and regional recognition with nine nominations that include Best National Newscast and Best Local Newscast.

 “We are tremendously proud of the content being developed here in Canada and congratulate all of the nominees announced today,” said Barb Williams, Executive Vice President and Chief Operating Officer, Corus Entertainment. “The breadth of creative talent within the production community is remarkable, and we are honoured to partner with such an outstanding group of creators.”

The Academy of Canadian Cinema and Television announced the nominations this morning. For more information, please visit http://www.academy.ca.

The 2017 Canadian Screen Award nominations for Corus Entertainment’s programming include:

CARTOON NETWORK CANADA – (1 nomination)

Total Drama Presents: The Ridonculous Race – (1 nomination)

  • Best Writing in an Animated Program or Series – Bahamarama (Fresh TV – Alex Ganetakos)

CMT– (2 nominations)

Tornado Hunters – (2 nominations)

  • Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series – The Manitoba Monster (Saloon Media – Devin Lund)
  • Best Direction in a Reality / Competition Program or Series – The Manitoba Monster (Saloon Media – Victor Kushmaniuk)

FOOD NETWORK CANADA– (7 nominations)

Bake with Anna Olson – (1 nomination)

  • Best Host in a Lifestyle, Talk or Entertainment News Program or Series (Peace Point Entertainment Group Inc. – Anna Olson)

Chopped Canada – (1 nomination)

  • Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series – Redemption – Gone Too Soon (Paperny Entertainment Inc. – Baun Mah)

Food Factory – (1 nomination)

  • Best Writing in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series – Easy as ABC (Cineflix (Food Factory 5) Inc. – Andrew Fedosov, Maia Filar)

Great Canadian Cookbook – (2 nominations)

  • Best Lifestyle Program or Series (Alibi Entertainment Inc. – James Hyslop, Craig Baines)
  • Best Host in a Lifestyle, Talk or Entertainment News Program or Series (Alibi Entertainment Inc. – Noah Cappe)

You Gotta Eat Here! – (2 nominations)

  • Best Lifestyle Program or Series (Lone Eagle Entertainment – Michael Geddes, Sheldon Teicher, Rachel Horvath, Steven Mitchell)
  • Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series – Florence Addition – All’Antico Vinaio (Lone Eagle Entertainment – Jim Morrison)

GLOBAL NEWS – (9 nominations)

  • Best Reportage, Local, CICT GlobalLife and Death Decisions (Corus Entertainment – Heather Yourex-West, Leslie Wells, Jerry Favero)
  • Best National Newscast, Global National (Corus Entertainment – Mike Omelus, Dawna Friesen, Leslie Stojsic, Tristan Staddon, Doriana Temolo)
  • Best Reportage, National, Global National (Corus Entertainment – Dawna Friesen, Leslie Stojsic, Tristan Staddon)
  • Best Local Newscast, Global News, Global Edmonton (Corus Entertainment – Michael Fulmes, Kerry Powell, Darcy Craig, Kevin Jesus)
  • Best Reportage, Local, Global News at 5:30 and 6:00 (Corus Entertainment – Christina Stevens, Simon Ostler, Mackay Taggart, Kari Vierimaa)
  • Best Reportage, Local, Global BC – Missing Plane Found (Corus Entertainment – John Hua, Jill Krop, Doug Sydora)
  • Best News Anchor, Local, Global BC (Corus Entertainment – Sophie Lui, Chris Gailus)
  • Best News Special – Fort McMurray Wildfire Evacuation, Global Edmonton (Corus Entertainment – Michael Fulmes, Deb Zinck, Kerry Powell, Darcy Craig, Kevin Jesus, Christine Meadows)
  • Best News Special – Decision Manitoba, Global Winnipeg (Corus Entertainment – Brent Williamson, Jon Lovlin, Tamara Forlanski, Heather Steele, Lauren McNabb)

GLOBAL TV – (9 nominations) 

Big Brother Canada – (4 nominations)

  • Best Reality / Competition Program or Series (Insight Production Company Ltd. – John Brunton, Barbara Bowlby, Erin Brock, Sue Brophey, Eric Abboud, Trevor Boris, Dave Lemke, Lara Shaw, Brett Morris)
  • Best Direction in a Reality / Competition Program or Series – Finale (Insight Production Company Ltd. – Dave Russell)
  • Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series – Finale (Insight Production Company Ltd. – Al Manson, Jordan Wood, Ryan Monteith, Baun Mah, Jonathan Dowler, Dave McMahon)
  • Best Production Design or Art Direction in a Non-Fiction Program or Series – Premiere (Insight Production Company Ltd. – Peter Faragher, Aaron Scholl, Andy Roskaft)

Canada’s Walk of Fame 2015 (3 nominations)

  • Best Variety or Sketch Comedy Program or Series (Insight Production Company Ltd. – John Brunton, Barbara Bowlby, Randy Lennox, Melanie Hurley, Lindsay Cox, Pam De Montmorency, Rose Marr)
  • Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Insight Production Company Ltd. – Ken Yan)
  • Best Sound in a Variety or Animated Program or Series (Insight Production Company Ltd. – John Lacina, Jeff Kozak, Doug McClement, Simon Bowers)

ET Canada (2 nominations)

  • Best Direction in a Reality / Competition Program or SeriesSurvivor Special (Entertainment Tonight Canada – Frank Samson)
  • Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series – Vikings Season 4 Special (Entertainment Tonight Canada – Frank Samson)

 HGTV CANADA – (7 nominations)

Home to Win – (1 nomination)

  • Best Cross-Platform Project – Non-Fiction – Integrated Digital Strategy (Stitch Media – Evan Jones, Jennifer Abrams, Brooke King, Mike Sheerin, Stephan MacLeod, Jeff Flores, David Fono, Wayne Shipley, Sabina Mohammed)

Leave it to Bryan – (1 nomination)

  • Best Lifestyle Program or Series (Si Entertainment – Frank Halbert)

Love It or List It Vacation Homes – (2 nominations)

  • Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series – Margaret & Barbara (Big Coat Productions – Heather Hawthorn Doyle)
  • Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series – Kelly & Brent (Big Coat Productions – Colin Evans)

Masters of Flip – (3 nominations)

  • Best Lifestyle Program or Series (Rhino Content Inc. – Bruce Ellis, James Wilkes)
  • Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series – Color Code (Rhino Content Inc. – Wesley Legge, Brian Stewart)
  • Best Host in a Lifestyle, Talk or Entertainment News Program or Series (Rhino Content Inc. – Kortney Wilson, Dave Wilson)

 HISTOIRE – (1 nomination) 

Justice for MLK: The Hunt for James Earl Ray – (1 nomination)

  • Best Biography or Arts Documentary Program or Series (Cream Productions Inc. – Kate Harrison, David Brady, Richard Curson Smith)

HISTORY – (15 nominations)

Curse of the Frozen Gold – (1 nomination)

  • Best Factual Program or Series (JV Productions Inc. – Courtney Campbell, Kirk Hipkiss, Kristen Colle)

Real Vikings: Age of Invasion – (2 nominations)

  • Best Photography in a Documentary Program or Factual Series – Real Vikings: Age of Invasion (Take 5 Productions – Mark Caswell)
  • Best Sound in a Non-Fiction Program or Series – Real Vikings: Age of Invasion (Take 5 Productions – Michael Filippov, Ryan Birnberg, Faustine Pelipel, Michael Bonini)

Vikings – (9 nominations)

  • Best Dramatic Series (Take 5 Productions Inc.Sheila Hockin, John Weber, Michael Hirst, Morgan O’Sullivan, James Flynn, Alan Gasmer, Sherry Marsh, Bill Goddard)
  • Best Direction in a Dramatic Series – Promised (Take 5 Productions Inc. – Helen Shaver)
  • Best Direction in a Dramatic SeriesThe Last Ship (Take 5 Productions Inc. – Jeff Woolnough)
  • Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series – The Last Ship (Take 5 Productions Inc. – Don Cassidy)
  • Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series – Kill the Queen (Take 5 Productions Inc. – Chris Donaldson)
  • Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series – The Profit and the Loss (Take 5 Productions Inc. – Aaron Marshall)
  • Best Sound in a Comedy or Dramatic Program or Series – The Last Ship (Take 5 Productions Inc. – Jane Tattersall, Steve Medeiros, Brennan Mercer, David McCallum, Dale Sheldrake, Martin Lee, KIRK LYNDS, Yuri Gorbachow, Daniel Birch, Goro Koyama, Jack Heeren)
  • Best Visual Effects – The Last Ship (Take 5 Productions Inc. – Dominic Remane, Bill Halliday, Michael Borrett, Kieran McKay, Jim Maxwell, Paul Wishart, Ovidiu Cinazan, Jeremy Dineen, Tom Morrison, Leann Harvey)
  • Best Achievement in Casting – Yol (Take 5 Productions Inc. – Deirdre Bowen)

War Story: Afghanistan – (3 nominations)

  • Best History Documentary Program or Series (52 Media Inc. – Barry Stevens, David York, Bryn Hughes)
  • Barbara Sears Award for Best Editorial Research (52 Media Inc. – Andrew Theobald)
  • Best Direction in a Documentary or Factual Series – The Long Way Home (52 Media Inc. – Barry Stevens)

 SHOWCASE – (1 nomination)

Beauty and the Beast – (1 nomination)

  • Best Visual Effects – Au Revoir (Take 5 Productions – Stephen Lebed, Jeff Skochko, Rob Vandenhoek, Max Bettie, Chris Cheeseman, Steve Ramone, JP Giamos, Mike Duffy, Dennis Ngariuku, Kristina Walker)

    
TELETOON – (4 nominations)

Fugget About It – (1 nominations)

  • Best Direction in an Animated Program or Series – What the F#@k is the Grey Cup (9 Story Media Group – Rich Weston)

Inspector Gadget – (1 nomination)·         Best Direction in an Animated Program or Series – Gadget 2.0 Part 1/2 (DHX Media – Phillip Stamp, William Gordon)

Knuckleheads – (2 nominations)

  • Best Performance in an Animated Program or Series (Salambo Productions – Joe Cobden)
  • Best Writing in an Animated Program or Series – The Revenge of Jack Curtis (Salambo Production – Michel Beaudet, Bobby Theodore)

TREEHOUSE – (4 nominations)

The Cat in the Hat Knows a Lot About Camping! – (2 nominations)

  • Best Direction in an Animated Program or Series (Portfolio Entertainment Inc. – Paul Hunt)
  • Best Performance in an Animated Program or Series (Portfolio Entertainment Inc. – Marin Short)

Peg + Cat – (2 nominations)

  • Best Pre-School Program or Series (9 Story Media Group – Steven Jarosz, Jennifer Oxley, Billy Aronson, Kevin Morrison, Tanya Green, Vince Commisso)
  • Best Performance in an Animated Program or Series (9 Story Media Group – Dwayne Hill)

YTV – (7 nominations)

Bruno & Boots: Go Jump In The Pool – (1 nomination)

  • Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series (Aircraft Pictures – Adam Barken)

L.M. Montgomery’s Anne of Green Gables – (3 nominations)

  • Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series (Breakthrough Entertainment – Susan Coyne)
  • Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series (Breakthrough Entertainment – Sara Botsford)
  • Best Original Music Score for a Program (Breakthrough Entertainment – Lawrence Shragge)

Make It Pop – (1 nomination)

  • Best Children’s or Youth Fiction Program or Series (DHX Media – Thomas W. Lynch, Nick Cannon, Steven DeNure, Anne Loi, Tracey Jardine, Jim Corston, Mark Purdy)

Nerds and Monsters – (1 nomination)

  • Best Writing in an Animated Program or Series – Bee-Hive Yourself (Slap Happy Cartoons – Craig Martin)

 The Stanley Dynamic: The Stanley Wild Weekend – (1 nomination)·

  • Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series (Amaze Film & Television – Ken Cuperus)

– 30 –

SOCIAL MEDIA LINKS:

Follow Corus PR on Twitter @CorusPR

About Corus Entertainment Inc.
Corus Entertainment Inc. (TSX: CJR.B) is a leading media and content company that creates and delivers high quality brands and content across platforms for audiences around the world. The company’s portfolio of multimedia offerings encompasses 45 specialty television services, 39 radio stations, 15 conventional television stations, a global content business, digital assets, live events, children’s book publishing, animation software, technology and media services. Corus’ roster of premium brands includes Global Television, W Network, OWN: Oprah Winfrey Network Canada, HGTV Canada, Food Network Canada, HISTORY®, Showcase, National Geographic Channel, Q107, CKNW, Fresh Radio, Disney Channel Canada, YTV and Nickelodeon Canada. Visit Corus at www.corusent.com.

For more information please contact:

Julie MacFarlane
Senior Publicist
Corus Entertainment
416.860.4876
Julie.MacFarlane@corusent.com

Jaclyn Atwood
Director of Publicity
Corus Entertainment
416.860.4223
Jacyln.Atwood@corusent.com