CORUS ENTERTAINMENT COMMENDS PRODUCTION
PARTNERS ON 82 CANADIAN SCREEN AWARD NOMINATIONS

Global’s Original Series Mary Kills People Earns Nine Nominations Including Best Drama Series

YTV’s Cloudy with a Chance of Meatballs Receives Eight Nominations and Nelvana’s Hotel Transylvania: The Series Follows with Five Nominations

Food Network Canada’s Top Chef Canada Garners Six Nominations Including Best Reality/Competition Program or Series

Corus’ Leading Kids and Lifestyle Portfolios Honoured in Major Categories

TORONTO, CanadaCorus Entertainment congratulates its production partners and celebrates its exceptional Canadian programming with this year’s Canadian Screen Award nominations. As recognized by the Academy of Canadian Cinema & Television, Corus-owned properties have earned nominations across Global and its robust portfolio of Specialty networks.

Corus Entertainment’s conventional network Global garnered 21 nominations, with nine of those for critically acclaimed series Mary Kills People, which features a female led production team. The inaugural season received top honours including Best Drama Series, Best Direction, Drama Series (Holly Dale), Best Lead Actress (Caroline Dhavernas), Best Lead Actor (Richard Short), and Best Supporting Actor (Greg Bryk). Fan favourite reality series Big Brother Canada received three nominations including Best Reality/Competition Series for its fifth season. Global’s entertainment powerhouse, Entertainment Tonight Canada received two nominations, recognized in the Best Direction, Lifestyle or Information category for their Lady Antebellum Special and Best Direction, Reality/Competition for their Survivor SpecialGlobal News earned National and Local recognition with seven nominations including Best National Newscast, Best Local Newscast and Best News Special.

The company’s roster of specialty channels earned 61 nominations across Lifestyle, Kids, and Drama. Corus’ popular Kids portfolio dominated with a combined total of 31 nominations including all five nominations in the Best Performance, Animation, and Best Writing, Animation categories. The nominations are led by YTV’s Cloudy with a Chance of Meatballs, which garnered nine, and Nelvana’s Hotel Transylvania: The Series which earned five. Both original series earned top honours with nominations in the Best Animated Program or Series category.

Corus’ Lifestyle portfolio led with Food Network Canada’s culinary competition series Top Chef Canada nabbing six nominations including Best Reality/Competition Program or Series, Best Direction, Reality/Competition and Best Writing, Reality/Competition. HGTV Canada followed with three of the five nominations in the Best Lifestyle Program or Series category for Corus Studios’ Backyard Builds as well as original program Great Canadian Homes, and Property Brothers.

Additionally, Corus’ HISTORY® earned a total of 17 nominations with smash hit series Vikings receiving five, including Best Drama Series and Best Lead Actor, Drama Series (Alexander Ludwig). Original series Hunting Nazi Treasure garnered four nominations including Best History Documentary Program or Series and Best Writing, Documentary.

“These nominations are a testament to the quality and breadth of Canadian content across our diverse group of networks,” said Lisa Godfrey, Vice President of Original Content, Corus Entertainment. “Corus Entertainment is extremely proud to work with such brilliant and creative production partners, and we congratulate them on their well-deserved Canadian Screen Award nominations.”

For more information about the Academy of Canadian Cinema & Television and this year’s nominations, please visit http://www.academy.ca.

The 2018 Canadian Screen Award nominations for Corus Entertainment’s programming include:

ABC Spark – 1 nomination

Cheer Squad – 1 nominations

  • Best Direction, Children’s or Youth – Three-peat? (Good Human Productions – Graeme Lynch)

FOOD NETWORK CANADA – 6 nominations

Top Chef Canada – 6 nominations

  • Best Reality/Competition Program or Series (Insight Production Company Ltd. – John Brunton, Barbara Bowlby, Mark Lysakowski, Eric Abboud, Cliff Dempster, Jennifer Pratt, Erica Lenczner)
  • Best Direction, Lifestyle or Information (Insight Production Company Ltd. – Rob Brunner)
  • Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition – Lock It Up! It’s The Finale (Insight Production Company Ltd. – Ryan Shaw, Alex Nadon)
  • Best Picture Editing, Reality/Competition – Lock It Up! It’s The Finale (Insight Production Company Ltd. – Al Manson, Jonathan Dowler, Baun Mah, Kyle Martin, Mike Scott, Andrew Gurney)
  • Best Production Design or Art Direction, Non-Fiction – All-Stars Assemble (Insight Production Company Ltd. – Peter Faragher, Kevin Halliday)
  • Best Writing, Lifestyle or Reality/Competition – All-Stars Assemble (Insight Production Company Ltd. – Eric Abboud, Jessica Capobianco)

GLOBAL NEWS – 7 nominations

  • Best Local Newscast, Global BC (Global News – Jill Krop, Doug Sydora, Michael Hennigar, Chris Gailus, Sophie Lui)
  • Best Local Newscast, News Hour at 6, Global News Calgary (Global News – Chris Bassett, Shannon Morrow, Michel Gosselin, Gord Gillies, Linda Olsen)
  • Best National Newscast, Global National (Global News – Mike Omelus, Dawna Friesen, Leslie Stojsic, Tristan Staddon, Megan Smyth)
  • Best News Special, Fort McMurray: The Road Back, Global News Edmonton (Global News – Deb Zinck, Kerry Powell, Darcy Craig, Christine Meadows, Kent Morrison, Fletcher Kent)
  • Best Reportage, Local, Foster Care Fight, Global BC (Global News – Rumina Daya, Michael Hennigar, Doug Sydora)
  • Best Reportage, National, Global National (Global News – Mike Omelus, Dawna Friesen, Carolyn Jarvis)
  • Best Writing, Factual, Global National (Global National – Eric Sorensen)

GLOBAL TELEVISION – 14 nominations

Big Brother Canada – 3 nominations

  • Best Reality/Competition Program or Series (Insight Production Company Ltd. – John Brunton, Barbara Bowlby, Erin Brock, Sue Brophey, Eric Abboud, Trevor Boris, Brett Morris, Liam Colle, Lara Shaw)
  • Best Picture Editing, Reality/Competition – Premiere (Insight Production Company Ltd. – Ryan Monteith, Jordan Wood, Al Manson, Seth Poulin, Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Baun Mah, Cynthia Flengeris, Elianna Voskakis, Jon White, Angela Young, Owin Lambeck, Andrew Gurney, Wesley Finucan)
  • Best Production Design or Art Direction, Non-Fiction – Finale (Insight Production Company Ltd. – Peter Faragher, Kevin Halliday, Aaron Scholl, Andy Roskaft)


Lady Antebellum Special – 1 nomination

  • Best Direction, Lifestyle or Information (Entertainment Tonight Canada – Frank Samson)

Mary Kills People – 9 nominations

  • Best Drama Series (Cameron Pictures – Tassie Cameron, Amy Cameron, Jocelyn Hamilton, Tecca Crosby, Tara Armstrong, Holly Dale)
  • Best Direction, Drama Series (Cameron Pictures – Holly Dale)
  • Best Writing, Drama Series – Bloody Mary (Cameron Pictures – Tara Armstrong)
  • Best Writing, Drama Series – Wave The White Flag (Cameron Pictures – Marsha Greene)
  • Best Achievement in Casting (Cameron Pictures – Susan Forrest, Sharon Forrest)
  • Best Lead Actor, Drama Series (Cameron Pictures – Richard Short)
  • Best Supporting Actor, Drama (Cameron Pictures – Greg Bryk)
  • Best Lead Actress, Drama Series (Cameron Pictures – Caroline Dhavernas)
  • Best Guest Performance, Drama Series – The Judas Cradle (Cameron Pictures – Steven McCarthy)

Survivor Special – 1 nomination

  • Best Direction, Reality/Competition (Entertainment Tonight Canada – Frank Samson)

HGTV CANADA – 5 nominations

Backyard Builds – 1 nomination

  • Best Lifestyle Program or Series (Frantic Films – Jamie Brown, Jessica Benchemam, Jeff Peeler)

Great Canadian Homes – 1 nomination

  • Best Lifestyle Program or Series (HeartHat Entertainment – Carolyn Meland)

Home to Win – 1 nomination

  • Best Cross-Platform Project – Non-Fiction, Home to Win Integrated Digital Strategy (Stitch Media – Evan Jones, Jennifer Abrams, Brooke King, Mike Sheerin, Stephan MacLeod, Jeffrey Flores, David Fono, Wayne Shipley, Sabina Mohammed)

Masters of Flip – 1 nomination

  • Best Direction, Lifestyle or Information – Think Pink (Rhino Content – James Wilkes)

Property Brothers – 1 nomination

  • Best Lifestyle Program or Series (Cineflix (Property Brothers 6) Inc. – Gerard Barry, Drew Scott, Jonathan Scott, Kim Bondi, Jessica Vander Kooij)

HISTORY – 17 nominations

Black Watch Snipers – 2 nominations

  • Best History Documentary Program or Series (Yap Films – Elliott Halpern, Elizabeth Trojian, David O’Keefe)
  • Best Direction, Documentary Program (Yap Films – Robin Bicknell)

Hunting Nazi Treasure – 4 nominations

  • Best History Documentary Program or Series (Saloon Media – Steve Gamester, Michael Kot, Nick Godwin)
  • Barbara Sears Award for Best Visual Research (Saloon Media – Elspeth Domville)
  • Best Picture Editing, Documentary – The Mystery of Rommel’s Gold (Saloon Media – James Hebbard)
  • Best Writing, Documentary – City of Loot (Saloon Media – Hugh Hardy)

Ice Road Truckers – 2 nominations

  • Best Direction, Reality/Competition (IRT XI Productions – Jermaine Bagnall, Stephan Peterson)
  • Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition – The Ice is Right (IRT XI Productions –a Colin Hall)

Real Vikings – 2 nominations

  • Best History Documentary Program or Series, Viking Women (Take 5 Productions – John Weber, Gina Vanni, Kenton Vaughan, Susan McGrath)
  • Best Direction, Documentary or Factual Series, Viking Women (Take 5 Productions – Rebecca Snow)

Searching for Vimy’s Lost Soldiers – 2 nominations

  • Best History Documentary Program or Series (Breakthrough Entertainment – Nat Abraham, Michael McGuigan, Ira Levy, Peter Williamson, Leanne Brennan, Norm Christie, Raymond Storey)
  • Best Writing, Documentary (Breakthrough Entertainment – Norm Christie)

Vikings – 5 nominations

  • Best Drama Series (Take 5 Productions – Sheila Hockin, John Weber, Michael Hirst, Morgan O’Sullivan, James Flynn, Alan Gasmer, Sherry Marsh, Bill Goddard)
  • Best Direction, Drama Series – Revenge (Take 5 Productions – Jeff Woolnough)
  • Best Sound, Fiction – The Reckoning (Take 5 Productions – Martin Lee, Ian Rankin, Daniel Birch, Brent Pickett, Dale Sheldrake, Steve Medeiros, Brennan Mercer, Jane Tattersall, David McCallum, Goro Koyama, Yuri Gorbachow)
  • Best Visual Effects – On The Eve (Take 5 Productions – Bill Halliday, Dominic Remane, Michael Borrett, Paul Wishart, Ovidiu Cinazan, Jim Maxwell, Kieran McKay, Isabelle Alles, Thomas Morrison, Leann Harvey)
  • Best Lead Actor, Drama Series (Take 5 Productions – Alexander Ludwig)

TELETOON – 6 nominations

Camp Lakebottom – 1 nomination

  • Best Animated Program or Series (9 Story Media Group – Vince Commisso, Steve Jarosz, Kevin Gillis, Betsy McGowen, Eric Jacobson, Tanya Green, Brenda Wall)

Hotel Transylvania – 5 nominations

  • Best Animated Program or Series (Nelvana Limited – Tracey Dodokin, Scott Dyer, Rick Mischel, Irene Weibel, Jane Crawford, Helen Lebeau)
  • Best Direction, Animation – Adventures in Vampiresitting (Nelvana Limited – Robin Budd)
  • Best Writing, Animation – Adventures in Vampiresitting (Nelvana Limited – Mark Steinberg)
  • Best Performance, Animation (Nelvana Limited – Bryn McAuley)
  • Best Performance, Animation (Nelvana Limited – Dan Chameroy)

TREEHOUSE TV – 5 nominations

Max & Ruby – 3 nominations

  • Best Pre-School Program or Series (Nelvana Ltd. – Colin Bohm, Scott Dyer, Megan Laughton, Diana Manson, Irene Weibel, Helen Lebeau, Melissa Graham)
  • Best Direction, Animation – Community Garden/ Ruby’s Backyard Camping Trip (Nelvana Ltd. – Derek Prout)
  • Best Sound, Animation – Max and Ruby’s Museum Adventure (Nelvana Ltd. – Sean Pearson, Simon Berry, Andrew McDonnell, Sue Robertson)

The Cat in the Hat Knows A Lot About Halloween! – 2 nominations

  • Best Pre-School Program or Series (Portfolio Entertainment – Lisa Olfman, Joy Rosen, Julie Stall, Dave Beatty)
  • Best Performance, Animation (Portfolio Entertainment – Martin Short)

W NETWORK – 2 nominations

The Bachelorette Canada – 2 nominations

  • Best Reality/Competition Program or Series (Good Human Productions Inc. – Claire Freeland)
  • Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition – L’Amour (Good Human Productions Inc. –

Shane Geddes)

YTV – 19 nominations

3 Amigonauts – 1 nomination

  • Best Writing, Animation – Cheese Your Own Adventure (9 Story Media Group – Craig Brown)

Bruno & Boots: This Can’t Be Happening at Macdonald Hall – 1 nomination

  • Best Limited Series or Program (Aircraft Pictures – Andrew Rosen, Anthony Leo)

Cloudy with a Chance of Meatballs – 8 nominations

  • Best Animated Program or Series (DHX Media – Lesley Jenner, Mark Evestaff, Steven Denure, Kirsten Newlands, Ken Faier, Asaph Fipke, Josh Scherba, Rick Mischel)
  • Best Direction, Animation – Your Fish is My Command (DHX Media – Johnny Darrell, Andrew Duncan)
  • Best Original Music, Animation – Bacon Girl (DHX Media – Steffan Andrews)
  • Best Sound, Animation – When I Was Your Age (DHX Media – Jeff Davis, Fanny Riguidel)
  • Best Writing, Animation – So I Married a Watermelon (DHX Media – Mark Edwards)
  • Best Writing, Animation – When I Was Your Age (DHX Media – Betsy Walters)
  • Best Performance, Animation (DHX Media – Katie Griffin)
  • Best Performance, Animation (DHX Media – Seán Cullen)

L.M. Montgomery’s Anne of Green Gables: Fire & Dew – 4 nominations

  • Best Children’s or Youth Fiction Program or Series (Breakthrough Entertainment – Nat Abraham, Michael McGuigan, Ira Levy, Peter Williamson, Joan Lambur, Audrey Velichka, Kate Macdonald Butler, Ramon Estevez, Jim Corston)
  • Best Direction, Children’s or Youth (Breakthrough Entertainment – John Kent Harrison)
  • Best Writing, Children’s or Youth (Breakthrough Entertainment – Susan Coyne)
  • Best Performance, Children’s or Youth (Breakthrough Entertainment – Ella Ballentine)

Mysticons – 3 nominations

  • Best Writing, Animation – Sisters in Arms (Nelvana Limited – Sean Jara)
  • Best Direction, Animation – Scourge of the Seven Skies (Nelvana Limited – Matt Ferguson)
  • Best Original Music, Animation – The Coronation (Nelvana Limited – Christian Szczesniak)

The ZhuZhus – 1 nomination

  • Best Sound, Animation – Wingin’ It (Nelvana – Sean Pearson, Michael Mancuso, Eric Bell, Andrew McDonnell)

Undercover High – 1 nomination

  • Best Children’s or Youth Non-Faction Program or Series (General Purpose Entertainment –Scott Clark McNeil, Mitch Burman, Andrew Hunt)

– 30 –

SOCIAL MEDIA LINKS:

Follow Corus PR on Twitter @CorusPR

About Corus Entertainment Inc.
Corus Entertainment Inc. (TSX: CJR.B) is a leading media and content company that creates and delivers high quality brands and content across platforms for audiences around the world. The company’s portfolio of multimedia offerings encompasses 45 specialty television services, 39 radio stations, 15 conventional television stations, a global content business, digital assets, live events, children’s book publishing, animation software, technology and media services. Corus’ roster of premium brands includes Global Television, W Network, OWN: Oprah Winfrey Network Canada, HGTV Canada, Food Network Canada, HISTORY®, Showcase, National Geographic Channel, Q107, CKNW, Fresh Radio, Disney Channel Canada, YTV and Nickelodeon Canada. Visit Corus at www.corusent.com.

For more information please contact:

Emily Crane
Associate Publicist
Corus Entertainment
416.860.4220
Emily.Crane@corusent.com

Sónia Brum
Director of Publicity
Corus Entertainment
416.479.6481
Sonia.Brum@corusent.com